HDC enclosures, Size: 10, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Cable entry from side, Side-locking clamp on lower side, Standard, Size of cable entries: M 40
Technical Specifications:
| Depth | 94 mm |
| Depth (inches) | 3.701 inch |
| Height | 79 mm |
| Height (inches) | 3.11 inch |
| Width | 98 mm |
| Width (inches) | 3.858 inch |
| Net weight | 334.4 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 79 mm |
| Total length housing | 94 mm |
| Width housing C | 82.5 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| Tightening torque | 2 Nm |
| BG | 10 |
| Cable entry | w. thread |
| Colour (RAL) | RAL 5015 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Cable entry from side |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side |
| Number of cable entry on top | 0 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Size | 10 |
| Size of cable entries | M 40 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Tightening torque | 2 Nm |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |





Reviews
There are no reviews yet.