HDC enclosures, Size: HQ, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Cable entry from top, Plug housing, Side-locking clamp on lower side, Standard, Size of cable entries: PG 21
Technical Specifications:
| Depth | 50 mm |
| Depth (inches) | 1.968 inch |
| Height | 78 mm |
| Height (inches) | 3.071 inch |
| Width | 35 mm |
| Width (inches) | 1.378 inch |
| Net weight | 158.4 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 2f94735a-9fba-4903-842f-4fb9aa902310 |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 78 mm |
| Total length housing | 50 mm |
| Width housing C | 29 mm |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | Zinc diecast |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Series | HQ |
| Surface finish | nickel-plated |
| BG | HQ |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7001 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Cable entry from top Plug housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side |
| External thread | PG 21 |
| Number of cable entry on top | 1 |
| Number of cable entry sideways | 0 |
| Size | HQ |
| Size of cable entries | PG 21 |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |
| Product information | The HQ metal housings have an internal plastic insert which ensures that the electrical conductor is not directly connected to the metal housing. The housing is therefore insulated. |





Reviews
There are no reviews yet.