HDC enclosures, Size: HQ, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Bulkhead housing, Side-locking clamp on lower side, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 67 mm |
| Depth (inches) | 2.638 inch |
| Height | 41 mm |
| Height (inches) | 1.614 inch |
| Width | 35 mm |
| Width (inches) | 1.378 inch |
| Mounting dimension – height | 13 mm |
| Mounting dimension – width | 32 mm |
| Net weight | 23.76 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 2f94735a-9fba-4903-842f-4fb9aa902310 |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Height of housing B | 20 mm |
| Hole pitch length A2 | 32 mm |
| Total length housing | 46 mm |
| Width housing C | 29 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | Plastic |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Series | HQ |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | HQ |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 1001 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side |
| Sealing | NBR |
| Size | HQ |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |
| Product information | When mounting the housings, make sure that the flat gasket is correctly seated. |





Reviews
There are no reviews yet.