HDC enclosures, Size: 4, Protection degree: IP69K, IP66 (in plugged condition), IP68 (in plugged condition), Base housing, Clamping yoke connection, Standard, Size of cable entries: M 32
Technical Specifications:
| Height | 101 mm |
| Height (inches) | 3.976 inch |
| Width | 80 mm |
| Width (inches) | 3.15 inch |
| Mounting dimension – height | 60 mm |
| Mounting dimension – width | 140 mm |
| Net weight | 913 g |
| Limit temperature | -50 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Unstable Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Unstable Substance: Sweat Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Unstable Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 101 mm |
| Hole pitch length A2 | 140 mm |
| Total length housing | 169 mm |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Protection degree | IP69K IP66 (in plugged condition) IP68 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| BG | 4 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | Clamping yoke connection |
| Colour (RAL) | RAL 9011 RAL 9005 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Base housing |
| Design of locking system | Clamping yoke connection |
| Internal thread | M 32 |
| Number of cable entry on top | 0 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Sealing | Silicone |
| Size | 4 |
| Size of cable entries | M 32 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Base housing |





Reviews
There are no reviews yet.