HDC enclosures, Size: 4, Protection degree: IP66 (in plugged condition), IP68 (in plugged condition), , Clamping yoke connection, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 109 mm |
| Depth (inches) | 4.291 inch |
| Height | 13 mm |
| Height (inches) | 0.512 inch |
| Width | 58 mm |
| Width (inches) | 2.283 inch |
| Mounting dimension – height | 32 mm |
| Mounting dimension – width | 83 mm |
| Net weight | 66 g |
| Limit temperature | -50 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Unstable Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Unstable Substance: Sweat Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Unstable Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| Hole pitch length A2 | 83 mm |
| Total length housing | 109 mm |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Protection degree | IP66 (in plugged condition) IP68 (in plugged condition) |
| BG | 4 |
| Colour (RAL) | RAL 7001 RAL 9005 |
| Design | Standard |
| Design of locking system | Clamping yoke connection |
| Size | 4 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |





Reviews
There are no reviews yet.