HDC enclosures, Size: 1, Protection degree: IP68 (in plugged condition), IP66 (in plugged condition), IP69K, Bulkhead housing, Clamping yoke connection, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 50 mm |
| Depth (inches) | 1.968 inch |
| Height | 24 mm |
| Height (inches) | 0.945 inch |
| Width | 36 mm |
| Width (inches) | 1.417 inch |
| Mounting dimension – width | 30 mm |
| Net weight | 44 g |
| Limit temperature | -50 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Unstable Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Unstable Substance: Sweat Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Unstable Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| Height of housing B | 24 mm |
| Hole pitch length A2 | 30 mm |
| Total length housing | 50 mm |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Protection degree | IP68 (in plugged condition) IP66 (in plugged condition) IP69K |
| Surface finish | Powder coating |
| BG | 1 |
| Clamp version | Clamping yoke connection |
| Colour (RAL) | RAL 9011 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Clamping yoke connection |
| Sealing | Silicone |
| Size | 1 |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |
| Product information | When mounting the housings, make sure that the flat gasket is correctly seated. |





Reviews
There are no reviews yet.