HDC enclosures, Size: 8, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Bulkhead housing, Side-locking clamp on lower side, Side-locking clamp not replaceable, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 43 mm |
| Depth (inches) | 1.693 inch |
| Height | 30.6 mm |
| Height (inches) | 1.205 inch |
| Width | 140 mm |
| Width (inches) | 5.512 inch |
| Length | 140 mm |
| Length (inches) | 5.512 inch |
| Net weight | 111 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| EMC housings | No |
| Housing main material | Polyamide |
| Material of locking element | Polyamide |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | 8 |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 9005 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side Side-locking clamp not replaceable |
| Internal thread | M 32 |
| Sealing | NBR |
| Size | 8 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |





Reviews
There are no reviews yet.