Data module, Number of poles: 2, Crimp connection, Male, Required plug-in slots: 1
Technical Specifications:
| Depth | 34 mm |
| Depth (inches) | 1.339 inch |
| Height | 40.4 mm |
| Height (inches) | 1.591 inch |
| Width | 14.5 mm |
| Width (inches) | 0.571 inch |
| Net weight | 6.511 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 1609748e-c278-4c9b-b3d1-e6215d2988cd |
| Insulation strength | 1012 Ω |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Number of poles | 2 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Required plug-in slots | 1 |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Connection type PE | Screw connection via module frame |
| Type of connection | Crimp connection |





Reviews
There are no reviews yet.