Signal module, 250 V, 16 A, Number of poles: 4, PUSH IN with actuator, Male, Required plug-in slots: 0.5
Technical Specifications:
| Depth | 34 mm |
| Depth (inches) | 1.339 inch |
| Height | 59.6 mm |
| Height (inches) | 2.346 inch |
| Width | 7.15 mm |
| Width (inches) | 0.281 inch |
| Net weight | 14.96 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 9ed66ce7-2fe8-4987-bb46-06cab3f02292 |
| Insulation strength | 1012 Ω |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Number of poles | 4 |
| Number of potentials | 4 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 4 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 250 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V |
| Required plug-in slots | 0.5 |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Connection type PE | Screw connection via module frame |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Stripping length, rated connection | 10 mm |
| Type of connection | PUSH IN with actuator |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |





Reviews
There are no reviews yet.