High voltage module, 2900 V, 16 A, Number of poles: 2, Crimp connection, Female, Required plug-in slots: 2
Technical Specifications:
| Depth | 34 mm |
| Depth (inches) | 1.339 inch |
| Height | 64.3 mm |
| Height (inches) | 2.531 inch |
| Width | 34.1 mm |
| Width (inches) | 1.343 inch |
| Net weight | 59 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | fa505316-3e43-4ad0-930c-360dfdbe182a |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 2 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 15 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 2,900 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V |
| Required plug-in slots | 2 |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Female |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Connection type PE | Screw connection via module frame |
| Conductor cross-section, max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Stripping length, rated connection | 9.5 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |





Reviews
There are no reviews yet.