Data use, 50 V, 10 A, Number of poles: 4, Crimp connection, Male, Required plug-in slots:
Technical Specifications:
| Depth | 46 mm |
| Depth (inches) | 1.811 inch |
| Height | 15.5 mm |
| Height (inches) | 0.61 inch |
| Width | 18 mm |
| Width (inches) | 0.709 inch |
| Net weight | 31 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 4 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 50 V |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Type of connection | Crimp connection |





Reviews
There are no reviews yet.