Data module, 50 V, 5 A, Cat. 6A, Number of poles: 8, Crimp connection, Female, Required plug-in slots: 1
Technical Specifications:
| Depth | 13.9 mm |
| Depth (inches) | 0.547 inch |
| Height | 41.4 mm |
| Height (inches) | 1.63 inch |
| Width | 26.35 mm |
| Width (inches) | 1.037 inch |
| Net weight | 31 g |
| Limit temperature | -40 °C … 85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Category | Cat. 6A |
| Insulating material | PC |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 8 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 5 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 0.8 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 50 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 50 V |
| Required plug-in slots | 1 |
| Series | ModuPlug |
| Type | Female |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Conductor cross-section, max. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.08 mm² |
| Stripping length, rated connection | 4.2 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 20 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 28 |





Reviews
There are no reviews yet.