Data module, 48 V, 5 A, Cat. 6A, Number of poles: 8, Crimp connection, Male, Required plug-in slots: 1
Technical Specifications:
| Height | 41.4 mm |
| Height (inches) | 1.63 inch |
| Width | 26.35 mm |
| Width (inches) | 1.037 inch |
| Length | 13.9 mm |
| Length (inches) | 0.547 inch |
| Net weight | 30.4 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Category | Cat. 6A |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 8 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 5 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 0.8 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 48 V |
| Required plug-in slots | 1 |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 28 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |
| Stripping length, signal | 4.2 mm |





Reviews
There are no reviews yet.