Heavy-duty connectors, Crimp contact, HQ, Female, Conductor cross-section, max.: 8, turned, Copper alloy
Technical Specifications:
| Net weight | 2.795 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6eabd5ae-2d6b-409e-8bdf-87c27ee10e40 |
| Conductor cross-section, max. | 8 mm² |
| Conductor cross-section, max. AWG | AWG 8 |
| Contact diameter, male Ø | 4 mm |
| Contact material | Copper alloy |
| Cross-section for connected wire | 8 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Production methods | turned |
| Stripping length, rated connection | 15 mm |
| Surface finish | silver |
| Type | Female |
| Type of connection | Crimp connection |
| Version insert | HQ |
| Volume resistance | ≤1 mΩ |
| Product information | flexible stranded conductor Style 1231 or 1028 only |





Reviews
There are no reviews yet.