HDC enclosures, Number of poles: 3
Technical Specifications:
| Width | 140 mm |
| Width (inches) | 5.512 inch |
| Length | 16 mm |
| Length (inches) | 0.63 inch |
| Net weight | 49.39 g |
| Limit temperature | -40 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Width | 140 mm |
| Material | Sheet steel |
| Number of poles | 3 |
| Series | HighPower |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Material | Sheet steel |
| Series | HighPower |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.