HDC enclosures, Cover
Technical Specifications:
| Width | 41.3 mm |
| Width (inches) | 1.626 inch |
| Diameter | 55 mm |
| Net weight | 121 g |
| Limit temperature | -40 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Width | 41.3 mm |
| Colour | black (similar to RAL 9005) |
| Design of housing | Cover |
| Series | HighPower |
| Surface finish | Powder coating |
| Type | Cover |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Protection degree | IP68 when locked |
| Colour | black (similar to RAL 9005) |
| Enclosure material | Aluminium diecast |
| Seal material | EPDM |
| Series | HighPower |
| Surface finish | Powder coating |
| Type | Cover |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.