OMNIMATE Data – USB jack, PCB plug-in connector, Type B, 480 Mbps, SMD solder connection, 180°, Plugging cycles: ≥ 10000, Pitch in mm (P): 0.65, Number of poles: 5, LCP, ≤ 1 µ” Au , Tape
Technical Specifications:
| Depth | 2.9 mm |
| Depth (inches) | 0.114 inch |
| Height | 10.51 mm |
| Height (inches) | 0.414 inch |
| Width | 7.99 mm |
| Width (inches) | 0.315 inch |
| Net weight | 0.299 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| LED | No |
| Mounting onto the PCB | SMD solder connection |
| Number of poles | 5 |
| Outgoing elbow | 180° |
| Performance-Category | 480 Mbps |
| Pitch in inches (P) | 0.026 “ |
| Pitch in mm (P) | 0.65 mm |
| Plugging cycles | ≥ 10000 |
| Plugging force/pole, max. | 35 N |
| Product family | OMNIMATE Data – USB jack |
| Protection degree | IP20 |
| Pulling force / pole, min. | 10 N |
| Shield surface | nickel-plated |
| Shielding | Yes |
| Shielding material | Stainless steel |
| Side termination, characteristic | Solder flange |
| Solder pin dimensions | Octagonal |
| Solder pin length (l) | 0 mm |
| Soldering process | Reflow soldering Manual soldering |
| Tolerance of solder pin position | ± 0.1 mm |
| Transmission rate | 480 Mbps |
| Type of connection | Socket connector |
| Dielectric strength, contact / contact | 100 V AC |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Rated current | 1 A |
| Rated voltage | 48 V |
| Volume resistance | <25 mΩ |
| Insulating material | LCP |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact base material | Copper alloy |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | Gold over nickel |
| Layer structure of plug contact | ≤ 1 µ” Au |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -30 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Packaging | Tape |
| VPE length | 382 mm |
| VPE width | 370 mm |
| VPE height | 149 mm |





Reviews
There are no reviews yet.