OMNIMATE Data – USB jack, PCB plug-in connector, Type A, 480 Mbps, THT solder connection, 90°, Plugging cycles: ≥ 1500, Pitch in mm (P): 2.00, Number of poles: 4, PBT, 30…80 µ” Ni / ≥ 30 µ” Au , Tray (manual assembly)
Technical Specifications:
| Depth | 14 mm |
| Depth (inches) | 0.551 inch |
| Height | 9.74 mm |
| Height (inches) | 0.383 inch |
| Height of lowest version | 6.9 mm |
| Width | 14.5 mm |
| Width (inches) | 0.571 inch |
| Net weight | 0.001 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| LED | No |
| Mounting onto the PCB | THT solder connection |
| Number of poles | 4 |
| Number of solder pins per pole | 1 |
| Outgoing elbow | 90° |
| Performance-Category | 480 Mbps |
| Pitch in inches (P) | 0.079 “ |
| Pitch in mm (P) | 2 mm |
| Plugging cycles | ≥ 1500 |
| Plugging force/pole, max. | 35 N |
| Product family | OMNIMATE Data – USB jack |
| Protection degree | IP20 |
| Pulling force / pole, min. | 10 N |
| Shield surface | nickel-plated |
| Shield tabs | none |
| Shielding | Yes |
| Shielding material | Brass |
| Side termination, characteristic | Solder flange |
| Solder pin dimensions | Octagonal |
| Solder pin length (l) | 2.84 mm |
| Soldering process | Manual soldering Wave soldering |
| Tolerance of solder pin position | ± 0.1 mm |
| Transmission rate | 480 Mbps |
| Type of connection | Socket connector |
| Dielectric strength, contact / contact | 500 V AC |
| Insulation strength | ≥ 1000 MΩ |
| Rated current | 1.5 A at 250 V AC |
| Rated voltage | 30 V |
| Insulating material | PBT |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulating material group | II |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 500 |
| Insulation strength | ≥ 1000 MΩ |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact base material | Phosphorus bronze |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | Gold over nickel |
| Layer structure of plug contact | 30…80 µ” Ni / ≥ 30 µ” Au |
| Storage temperature, min. | -20 °C |
| Storage temperature, max. | 60 °C |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| Packaging | Tray (manual assembly) |
| VPE length | 250 mm |
| VPE width | 199 mm |
| VPE height | 19 mm |





Reviews
There are no reviews yet.