OMNIMATE Data – USB jack, PCB plug-in connector, Type A, 5 Gbps, THT/THR solder connection, 180°, Plugging cycles: ≥ 1500, Pitch in mm (P): 2.00, Number of poles: 8, LCP, 30…80 µ” Ni / ≥ 30 µ” Au , Tray (manual assembly)
Technical Specifications:
| Depth | 7.1 mm |
| Depth (inches) | 0.28 inch |
| Height | 18.9 mm |
| Height (inches) | 0.744 inch |
| Height of lowest version | 14.95 mm |
| Width | 14.65 mm |
| Width (inches) | 0.577 inch |
| Net weight | 0.468 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| LED | No |
| Mounting onto the PCB | THT/THR solder connection |
| Number of poles | 8 |
| Number of solder pins per pole | 1 |
| Outgoing elbow | 180° |
| Performance-Category | 5 Gbps |
| Pitch in inches (P) | 0.079 “ |
| Pitch in mm (P) | 2 mm |
| Plugging cycles | ≥ 1500 |
| Product family | OMNIMATE Data – USB jack |
| Protection degree | IP20 |
| Shield surface | nickel-plated |
| Shield tabs | none |
| Shielding | Yes |
| Shielding material | Brass |
| Side termination, characteristic | Solder flange |
| Solder eyelet hole diameter (D) | 0.7 mm |
| Solder pin dimensions | Octagonal |
| Solder pin length (l) | 3 mm |
| Soldering process | Reflow soldering Manual soldering Wave soldering |
| Tolerance of solder pin position | ± 0.1 mm |
| Transmission rate | 5 Gbps |
| Type of connection | Socket connector |
| Wiring | Type A USB 3.0 |
| Dielectric strength, contact / contact | 100 V AC |
| Insulation strength | ≥ 1000 MΩ |
| Rated current | 1.5 A |
| Rated voltage | 30 V |
| Insulating material | LCP |
| Colour | blue |
| Colour chart (similar) | RAL 5012 |
| Insulating material group | II |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 500 |
| Insulation strength | ≥ 1000 MΩ |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact base material | Phosphorus bronze |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | Gold over nickel |
| Layer structure of plug contact | 30…80 µ” Ni / ≥ 30 µ” Au |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 85 °C |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| Packaging | Tray (manual assembly) |
| VPE length | 257 mm |
| VPE width | 222 mm |
| VPE height | 10 mm |





Reviews
There are no reviews yet.