, female header, Solder flange, THT/THR solder connection, 2.00 mm, Number of poles: 6, 90°, Solder pin length (l): 3.1 mm, Gold over nickel, black, Tray (manual assembly)
Technical Specifications:
| Depth | 18.1 mm |
| Depth (inches) | 0.713 inch |
| Height | 8.4 mm |
| Height (inches) | 0.331 inch |
| Width | 13.5 mm |
| Width (inches) | 0.531 inch |
| Net weight | 10 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| LED | No |
| Mounting onto the PCB | THT/THR solder connection |
| Number of poles | 6 |
| Number of solder pins per pole | 1 |
| Outgoing elbow | 90° |
| Performance-Category | 10 Gbit/s |
| Pitch in inches (P) | 0.008 “ |
| Pitch in mm (P) | 2 mm |
| Protection degree | IP20 |
| Shield surface | nickel-plated |
| Shield tabs | none |
| Shielding | Yes |
| Shielding material | Copper alloy |
| Side termination, characteristic | Solder flange |
| Solder pin length (l) | 3.1 mm |
| Soldering process | Reflow soldering Manual soldering Wave soldering |
| Transmission rate | 10 Gbit/s |
| Type of connection | Socket connector |
| Dielectric strength, contact / contact | 100 V AC |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Rated voltage | 30 V |
| Insulating material | LCP |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact base material | Copper alloy |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact surface | Gold over nickel |
| Storage temperature, min. | -25 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| Packaging | Tray (manual assembly) |
| VPE length | 0 mm |
| VPE width | 0 mm |
| VPE height | 0 mm |





Reviews
There are no reviews yet.