Component terminal block, Screw connection, beige / yellow, 4 mm², 500 V, 500 V, Number of connections: 4, Number of levels: 2, TS 35
Technical Specifications:
| Depth | 54 mm |
| Depth (inches) | 2.126 inch |
| Height | 50 mm |
| Height (inches) | 1.968 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Net weight | 13.04 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | PA 66 |
| Colour | beige / yellow |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Version | Screw connection Vertically cross-connected One end without connector |
| End cover plate required | Yes |
| Number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
| Number of clamping points per level | 2 |
| Number of potentials per tier | 1 |
| Levels cross-connected internally | Yes |
| PE connection | No |
| Rail | TS 35 |
| N-function | No |
| PE function | No |
| PEN function | No |
| Explosion-tested version | No |
| Open sides | right |
| Type of mounting | Snap-on |
| Conductor cross-section, flexible plus plastic collar DIN 46228/1, further connection, max. | 2.5 mm² |
| Clamping range, max. | 4 mm² |
| Clamping range, min. | 0.33 mm² |
| Connection cross-section, stranded, max. | 4 mm² |
| Connection cross-section, stranded, min. | 0.5 mm² |
| Connection direction | on side |
| Number of connections | 4 |
| Stripping length | 9 mm |
| Type of connection | Screw connection |
| Type of connection 2 | Screw connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 10 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, min. | 0.5 mm² |
| TS 35 offset | 27 mm |
| Rail | TS 35 |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 10 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| Rated voltage | 500 V |
| Rated DC voltage | 500 V |
| Rated current | 32 A |
| Current at maximum wires | 32 A |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 1 mΩ |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 1.02 W |
| Certificate No. (UR) | E60693 |
| Conductor size Factory wiring max. (UR) | 12 AWG |
| Conductor size Factory wiring min. (UR) | 26 AWG |
| Conductor size Field wiring max. (UR) | 12 AWG |
| Conductor size Field wiring min. (UR) | 22 AWG |
| Current size C (UR) | 27 A |
| Voltage size C (UR) | 300 V |





Reviews
There are no reviews yet.