Multi-tier modular terminal, Screw connection, beige / yellow, 4 mm², 24 V, Number of connections: 4, Number of levels: 2, TS 35, V-2
Technical Specifications:
| Depth | 54 mm |
| Depth (inches) | 2.126 inch |
| Height | 50 mm |
| Height (inches) | 1.968 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Net weight | 12 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | c6099607-b1cd-4fc8-8f5b-8c2defa73093 |
| Material | PA 66 |
| Colour | beige / yellow |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Version | Screw connection with LED One end without connector |
| End cover plate required | Yes |
| Number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
| Number of clamping points per level | 2 |
| Number of potentials per tier | 1 |
| Levels cross-connected internally | Yes |
| PE connection | No |
| Rail | TS 35 |
| N-function | No |
| PE function | No |
| PEN function | No |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Number of similar terminals | 1 |
| Open sides | right |
| Type of mounting | Snap-on |
| Connection type, additional connection | Screw connection |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Clamping range, max. | 4 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping screw | M 3 |
| Connection cross-section, stranded, max. | 4 mm² |
| Connection cross-section, stranded, min. | 0.5 mm² |
| Connection direction | on side |
| Gauge to IEC 60947-1 | A3 |
| Number of connections | 4 |
| Stripping length | 9 mm |
| Tightening torque, max. | 1 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Torque level with DMS electric screwdriver | 2 |
| Type of connection | Screw connection |
| Type of connection 2 | Screw connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 22 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, min. | 0.5 mm² |
| TS 35 offset | 25 mm |
| Current | 5 mA |
| Indicator element | red |
| Operating voltage for display, max. | 24 V |
| Operating voltage for display, min. | 24 V |
| Type of voltage for indicator | DC |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rail | TS 35 |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 22 |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| Rated voltage | 24 V |
| Rated DC voltage | 24 V |
| Rated current | 10 A |
| Current at maximum wires | 10 A |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 1 mΩ |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 1.02 W |
| Pollution severity | 3 |





Reviews
There are no reviews yet.