PCB plug-in connector, female plug, 5.08 mm, Number of poles: 8, 180°, Crimp connection, Clamping range, max. : 2.5 mm², Box
Technical Specifications:
| Depth | 24.5 mm |
| Depth (inches) | 0.965 inch |
| Height | 10.1 mm |
| Height (inches) | 0.398 inch |
| Width | 40.64 mm |
| Width (inches) | 1.6 inch |
| Net weight | 4.629 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Signal – series BL/SL 5.08 |
| Type of connection | Field connection |
| Wire connection method | Crimp connection |
| Pitch in mm (P) | 5.08 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.2 “ |
| Conductor outlet direction | 180° |
| Number of poles | 8 |
| L1 in mm | 35.56 mm |
| L1 in inches | 1.4 “ |
| Number of rows | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Rated cross-section | 2.5 mm² |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 | Safe from finger touch |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP20 plugged/ IP10 unplugged |
| Protection degree | IP20 |
| Volume resistance | ≤5 mΩ |
| Can be coded | Yes |
| Stripping length | 5 mm |
| Plugging cycles | 25 |
| Plugging force/pole, max. | 8.5 N |
| Pulling force/pole, max. | 6.5 N |
| Insulating material | PBT GF |
| Colour | orange |
| Colour chart (similar) | RAL 2000 |
| Insulating material group | IIIa |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 200 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Layer structure of plug contact | 4…8 µm Sn hot-dip tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 100 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 100 °C |
| Clamping range, min. | 0.22 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 24 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 2.5 mm² |
| Reference text | The outside diameter of the plastic collar should not be larger than the pitch (P) Length of ferrules is to be chosen depending on the product and the rated voltage. |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 21 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 14.5 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 18 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 12.5 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 400 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 320 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 250 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 4 kV |
| Short-time withstand current resistance | 3 x 1s with 120 A |
| Institute (CSA) | CSA |
| Certificate No. (CSA) | 12400-374 |
| Rated voltage (Use group B / CSA) | 300 V |
| Rated voltage (Use group D / CSA) | 300 V |
| Rated current (Use group B / CSA) | 10 A |
| Rated current (Use group D / CSA) | 10 A |
| Wire cross-section, AWG, min. | AWG 26 |
| Wire cross-section, AWG, max. | AWG 14 |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Institute (UR) | UR |
| Certificate No. (UR) | E60693 |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 300 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 10 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 10 A |
| Wire cross-section, AWG, min. | AWG 26 |
| Wire cross-section, AWG, max. | AWG 14 |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Packaging | Box |
| VPE length | 144 mm |
| VPE width | 113 mm |
| VPE height | 65 mm |
| Test Durability of markings | Standard: draft DIN VDE 0627 section 6.2.2 / 09.91, DIN IEC 512 part 7 section 5 / 05.94 Test: durability Evaluation: passed |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Additional variants on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Rated cross-section depends on crimp contact used. P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.