PCB plug-in connector, Crimp contact, Individual contact, Socket connector, tinned, Max. clamping range : 2.5 mm²
Technical Specifications:
| Net weight | 0.5 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Wire connection method | Crimp connection |
| Conductor outlet direction | 180° |
| Number of poles | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Volume resistance | 3.30 mΩ |
| Stripping length | 4 mm |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 100 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 100 °C |
| Clamping range, min. | 15 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 14 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Stranded, min. H07V-R | 1.5 mm² |
| Stranded, max. H07V-R | 2.5 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 1.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 2.5 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. | 0 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. | 0 mm² |
| Outer diameter of insulation, min. | 2.8 mm |
| Outer diameter of insulation, max. | 4.2 mm |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 0 kV |
| Packaging | Box |
| VPE length | 89 mm |
| VPE width | 70 mm |
| VPE height | 42 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | The long pins can be used with the standard pins as leading contacts. Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.