PCB plug-in connector, male header, closed side, Middle flange, THT/THR solder connection, 7.62 mm, Number of poles: 5, 90°, Solder pin length (l): 2.6 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
| Depth | 28.3 mm |
| Depth (inches) | 1.114 inch |
| Height | 14 mm |
| Height (inches) | 0.551 inch |
| Height of lowest version | 11.4 mm |
| Width | 61.93 mm |
| Width (inches) | 2.438 inch |
| Net weight | 4.5 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62HP |
| Type of connection | Board connection |
| Mounting onto the PCB | THT/THR solder connection |
| Pitch in mm (P) | 7.62 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.3 “ |
| Outgoing elbow | 90° |
| Number of poles | 5 |
| Number of solder pins per pole | 2 |
| Solder pin length (l) | 2.6 mm |
| Solder pin length tolerance | +0.1 / -0.3 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1.0 mm |
| Solder eyelet hole diameter (D) | 1.4 mm |
| Solder eyelet hole diameter tolerance (D) | + 0,1 mm |
| L1 in mm | 38.1 mm |
| L1 in inches | 1.5 “ |
| L2 in mm | 11.43 mm |
| L2 in inch | 0.45 “ |
| Number of rows | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 | safe to back of hand above the printed circuit board |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP 20 |
| Volume resistance | 2.00 mΩ |
| Can be coded | Yes |
| Plugging force/pole, max. | 12 N |
| Pulling force/pole, max. | 7 N |
| Insulating material | PA 9T |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulating material group | II |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 500 |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Layer structure of solder connection | 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt |
| Layer structure of plug contact | 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 130 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 130 °C |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 41 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 41 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 41 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 41 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 1,000 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 630 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 630 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 6 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 6 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 6 kV |
| Short-time withstand current resistance | 3 x 1s with 420 A |
| Institute (cURus) | CURUS |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 600 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 33 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) | 33 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 5 A |
| Clearance distance, min. | 6.9 mm |
| Creepage distance, min. | 9.6 mm |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Packaging | Box |
| VPE length | 338 mm |
| VPE width | 130 mm |
| VPE height | 33 mm |
| Pitch in mm (hybrid) | nominal: 3.81 mm Hybrid component: Signal |
| Pitch in mm (Signal) | 3.81 mm |
| Pitch in inch (hybrid) | nominal: 0.15 ” Hybrid component: Signal |
| Pitch in inches (Signal) | 0.15 “ |
| Pole count (hybrid) | nominal: 8 Hybrid component: Signal |
| Number of poles (Signal) | 8 |
| Number of solder pins per pole (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 1 |
| Number of solder pins per pole (Signal) | 1 |
| Solder pin dimensions (hybrid) | Solder pin dimensions: 0.8 x 0.8 mm Hybrid component: Signal |
| Solder pin dimensions (Signal) | 0.8 x 0.8 mm |
| Solder pin dimensions = d tolerance (hybrid) | Solder pin dimensions = d tolerance: Lower tolerance with prefix (reveals minimum): -0,03 Upper tolerance with prefix (reveals maximum): +0,01 Tolerance, unit: mm Hybrid component: Signal |
| Solder pin dimensions = d tolerance (Signal) | -0,03 / +0,01 mm |
| Diameter of solder eyelet (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 1.3 mm |
| PCB hole diameter (Signal) | 1.3 mm |
| Tolerance of the diameter of the solder eyelet (hybrid) | Hybrid component: Signal Solder eyelet hole diameter tolerance (D): ± 0.1 mm |
| PCB hole diameter tolerance (Signal) | ± 0.1 mm |
| L2 in mm | 11.43 mm |
| L2 in inch | 0.45 “ |
| Number of rows (hybrid) | Hybrid component: Signal |
| Number of rows (Signal) | 2 |
| Contact material (hybrid) | Hybrid component: Signal Contact material: CuMg |
| Contact material (Signal) | CuMg |
| Contact surface (hybrid) | Hybrid component: Signal Contact surface: tinned |
| Contact surface (Signal) | tinned |
| Layer structure of the solder connection (hybrid) | Layer structure of the solder connection: Material: Ni Layer strength: min.: 1 µm max.: 3 µm Material: Sn Layer strength: min.: 4 µm max.: 8 µm Hybrid component: Signal |
| Layer structure of the solder connection (Signal) | 1-3 µm Ni / 4-8 µm Sn |
| Layer structure of the plug contact (hybrid) | Layer structure of the plug contact: Material: Ni Layer strength: min.: 1 µm max.: 3 µm Material: Sn Layer strength: min.: 4 µm max.: 8 µm Hybrid component: Signal |
| Layer structure of the plug contact (Signal) | 1-3 µm Ni / 4-8 µm Sn |
| Rated voltage for overvoltage class / pollution severity level II/2 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 320 V |
| Rated voltage for overvoltage class/pollution severity level II/2 (Signal) | 320 V |
| Rated voltage for overvoltage class / pollution severity level III/2 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 160 V |
| Rated voltage for overvoltage class/pollution severity level III/2 (Signal) | 160 V |
| Rated voltage for overvoltage class / pollution severity level III/3 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 160 V |
| Rated voltage for overvoltage class/pollution severity level III/3 (Signal) | 160 V |
| Rated impulse voltage for overvoltage class / pollution severity level II/2 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for overvoltage class/pollution severity level II/2 (Signal) | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for overvoltage class / pollution severity level III/2 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for overvoltage class/pollution severity level III/2 (Signal) | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for overvoltage class / pollution severity level III/3 (hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for overvoltage class/pollution severity level III/3 (Signal) | 2.5 kV |
| Short-time withstand current capacity (hybrid) | Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 80 A Hybrid component: Signal |
| Short-time withstand current resistance (Signal) | 3 x 1s with 80 A |
| Creepage distance (hybrid) | Hybrid component: Signal min.: 4.38 mm |
| Clearance distance (hybrid) | Hybrid component: Signal min.: 3.6 mm |
| Rated voltage (Use group B / CSA) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 300 V |
| Rated voltage (Use group B / CSA) (Signal) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / CSA) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 50 V |
| Rated voltage (Use group C / CSA) (Signal) | 50 V |
| Rated current (Use group B / CSA) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 9 A |
| Rated current (Use group B / CSA) (Signal) | 9 A |
| Rated current (Use group C / CSA) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 9 A |
| Rated current (Use group C / CSA) (Signal) | 9 A |
| Rated current (Use group D / CSA) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 9 A |
| Rated current (Use group D / CSA) (Signal) | 9 A |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 300 V |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059] (Signal) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 50 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059] (Signal) | 50 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 300 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059] (Signal) | 300 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 5 A |
| Rated current (Use group B / UL 1059) (Signal) | 5 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal nominal: 5 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) (Signal) | 5 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) (Hybrid) | Hybrid component: Signal |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Technical specifications refer to the power contacts Technical data of signal contacts: 50V / 5A, stripping length 8mm Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Specifications of diagram: P1=7.62 mm; P2=3.81 mm Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. MFX and MSFX: X= Position of the middle flange e.g. MF2, MSF3 In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.