PCB plug-in connector, Mounting screw
Technical Specifications:
| Net weight | 0.35 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Contact material | Cu-alloy |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| VPE length | 60 mm |
| VPE width | 60 mm |
| VPE height | 25 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.