Klippon TB (Terminal Box), Enclosures, without slot, Height: 35 mm, Width: 295 mm, Depth: 7.5 mm, Material: Steel, galvanic zinc plated and passivated, silver
Technical Specifications:
| Depth | 7.5 mm |
| Depth (inches) | 0.295 inch |
| Height | 35 mm |
| Height (inches) | 1.378 inch |
| Width | 295 mm |
| Width (inches) | 11.614 inch |
| Net weight | 8.75 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Installation advice | Direct mounting |
| Integral fixing | Screwed |
| Material | Steel |
| Standards | DIN EN 60715 |
| Surface finish | galvanic zinc plated and passivated |
| Material | Steel |
| Surface finish | galvanic zinc plated and passivated |





Reviews
There are no reviews yet.