Klippon TB (Terminal Box), Ratings plate holder, Riveted, Height: 70 mm, Width: 70 mm, Depth: 20 mm, Material: Stainless steel 1.4301, Mirror polished, silver
Technical Specifications:
| Depth | 20 mm |
| Depth (inches) | 0.787 inch |
| Height | 70 mm |
| Height (inches) | 2.756 inch |
| Width | 70 mm |
| Width (inches) | 2.756 inch |
| Net weight | 48 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Material thickness | 1 mm |
| Note protection class | The attachment is done outside the sealed area of the housing. The angle bracket is provided with two 3.3 mm diameter holes. The holes in the housing are to be made by the customer. The attachment can be done using 3.3 mm rivets or M3 screws. The respective ratings plate is fastened to the angle bracket with M3 nuts. We recommend using M3 self-locking nuts. |
| Surface finish | Mirror polished |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Material thickness | 1 mm |
| Surface finish | Mirror polished |





Reviews
There are no reviews yet.