TBF (polyester empty enclosure), Empty enclosure, Height: 603 mm, Width: 605 mm, Depth: 210 mm, Material: Glass fibre-reinforced polyester, untreated, Light Grey, Transparent
Technical Specifications:
| Depth | 210 mm |
| Depth (inches) | 8.268 inch |
| Height | 603 mm |
| Height (inches) | 23.74 inch |
| Width | 605 mm |
| Width (inches) | 23.819 inch |
| Net weight | 7,480 g |
| Operating temperature | -50 °C…130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| M12 | 88 |
| M16 | 48 |
| M20 | 40 |
| M25 | 20 |
| M32 | 8 |
| M40 | 6 |
| M50 | 6 |
| M63 | 4 |
| M12 | 88 |
| M16 | 48 |
| M20 | 40 |
| M25 | 20 |
| M32 | 8 |
| M40 | 6 |
| M50 | 6 |
| M63 | 4 |
| Declaration of Conformatiy No. (DoC LVD) | DoC DE PS2420 220224 002ISS01 |
| Access opening height | 578 mm |
| Access opening width | 578 mm |
| Areas of use | Building systems and technology Transportation Packaging industry Machine construction |
| Enclosure attachment | 6.5 mm hole in enclosure base |
| Flange plate | No |
| Impact resistance | IK08 in accordance with IEC 62208 IK10 in accordance with IEC 62262 |
| Installation advice | Screw mounting |
| Integral fixing | 4 or 6 stud bolts M6 inner (female) thread |
| Lid | Yes |
| Lid attachment | Crosshead nylon screws |
| Material | Glass fibre-reinforced polyester |
| Number of lid screws | 8 |
| Operating temperature, max. | 130 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Protection degree | IP66 |
| Seal material | Polyurethane |
| Standards | IEC 60529 EN 60529 EN 62208 EN/IEC 61439-2 |
| Surface finish | untreated |
| Torque for lid screws | 1.5 Nm |
| Toxicity | Free from halogens |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| WDU 10 / ZDU 10 | 4×51 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 4×37 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 4×101 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 4×32 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 4×85 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 4×64 |
| WDU 10 / ZDU 10 | 5×51 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 5×37 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 5×101 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 5×32 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 5×85 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 5×64 |





Reviews
There are no reviews yet.