FieldPower® enclosures, 181 mm, 223 mm, 42 mm, IP65, in complete state, glass-fibre reinforced polycarbonate, black
Technical Specifications:
| Depth | 42 mm |
| Depth (inches) | 1.654 inch |
| Height | 181 mm |
| Height (inches) | 7.126 inch |
| Width | 223 mm |
| Width (inches) | 8.78 inch |
| Net weight | 367 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -20 °C…80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 210f646e-64fd-46de-9a7c-8dff222ea2cb |
| Cable gland clamping area, max. | 12 mm |
| Cable gland clamping area, min. | 6 mm |
| Cable gland material | Polyamide 6 |
| Number of cable glands | 4 |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 in complete state |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Type of mounting | Screw mounting Fixing lugs |
| With cable gland | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.