FieldPower® enclosures, 196 mm, 196 mm, 155 mm, IP65, in complete state, Polycarbonate, glass-fibre reinforced polycarbonate, black, Transparent
Technical Specifications:
| Depth | 155 mm |
| Depth (inches) | 6.102 inch |
| Height | 196 mm |
| Height (inches) | 7.717 inch |
| Width | 196 mm |
| Width (inches) | 7.717 inch |
| Net weight | 691.82 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 5f19cd84-8946-4797-9386-3ac323b95c10 |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced Polycarbonate |
| Enclosure material | Polycarbonate glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black Transparent |
| Protection degree | IP65 in complete state |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Torque for lid screws | 2 Nm |
| Lid attachment | TX20 screws |
| Type of mounting | Screw mounting Fixing lugs |
| Installation advice | Lid screws included |





Reviews
There are no reviews yet.