Field Power® sealing insert, Seal with connection thread, IP65, with corresponding enclosure, EPDM
Technical Specifications:
| Depth | 19.5 mm |
| Depth (inches) | 0.768 inch |
| Height | 33.8 mm |
| Height (inches) | 1.331 inch |
| Width | 46.7 mm |
| Width (inches) | 1.839 inch |
| Net weight | 21.558 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | EPDM |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Design | Seal with connection thread |
| Protection degree | IP65 with corresponding enclosure |
| UL 94 flammability rating | HB |
| Mounting position, installation notice | in FieldPower® sealing slot |
| Internal thread | M 20 |
| Version | Threaded adapter M20 |





Reviews
There are no reviews yet.