Field Power® sealing insert, Blank seal, IP30, with corresponding enclosure, TPE-U
Technical Specifications:
| Depth | 3.15 mm |
| Depth (inches) | 0.124 inch |
| Height | 23.51 mm |
| Height (inches) | 0.926 inch |
| Width | 35 mm |
| Width (inches) | 1.378 inch |
| Net weight | 1.6 g |
| Storage temperature | -40 °C…55 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | TPE-U |
| Silicone | No |
| Colour | grey |
| Design | Blank seal |
| Protection degree | IP30 with corresponding enclosure |
| Mounting position, installation notice | in FieldPower® IP30 sealing slot |





Reviews
There are no reviews yet.