Field Power® terminal rail, Steel, galvanized, 170 mm, for aluminium lid
Technical Specifications:
| Depth | 7.5 mm |
| Depth (inches) | 0.295 inch |
| Height | 35 mm |
| Height (inches) | 1.378 inch |
| Width | 170 mm |
| Width (inches) | 6.693 inch |
| Net weight | 61.8 g |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Installation advice | Screws included |
| Insulating material | Steel |
| Material | Steel, galvanized |
| Colour | silver |
| Material | Steel, galvanized |
| Insulating material | Steel |
| Colour | silver |
| Type of mounting | Screw mounting |
| Mounting position, installation notice | for aluminium lid |
| Installation advice | Screws included |
| Version | with slot |





Reviews
There are no reviews yet.