VG K (standard plastic cable gland), Cable glands, straight, M 20, 10 mm, OD min. 10 – OD max. 14 mm, IP54, IP66, IP67, IP68 – 5 bar (30 min.), Polyamide 6
Technical Specifications:
| Height | 31 mm |
| Height (inches) | 1.22 inch |
| Length | 41 mm |
| Length (inches) | 1.614 inch |
| Net weight | 0.22 g |
| Operating temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Approval conditions | DNV UL cULus |
| Certificate no. cable gland (cULus) | E-199260 – BM 13 |
| Certificate no. cable gland (UL) | E-199260 – BM 13 |
| AF size | 27 mm |
| AF size 1 | 27 mm |
| Cable glands | M 20 |
| External thread | M 20 |
| Halogen | Yes |
| Internal thread | without |
| Length of thread | 10 mm |
| Material | Polyamide 6 |
| Note protection class | IP66 applications only possible with sealing ring for threaded connections. Without sealing ring for threaded connections, only IP54 is possible. |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Outer cable diameter, max. | 14 mm |
| Outer cable diameter, min. | 10 mm |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Protection degree | IP54 IP66 IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Protection degree with GWDR | IP54 IP66 IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Seal insert | CR |
| Sealing | CR |
| Silicone | No |
| Standards | EN/IEC 62444 |
| Tightening torque | 3.5 Nm |
| Torque for cap nut, max. | 4.5 Nm |
| Torque for cap nut, min. | 3.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, max. | 4 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 3 Nm |
| Torque for lock nut, max. | 4 Nm |
| Torque for lock nut, min. | 3 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.