VG K (standard plastic cable gland), Cable glands, straight, PG 29, 11 mm, OD min. 18 – OD max. 25 mm, IP54, IP66, IP67, IP68 – 5 bar (30 min.), Polyamide 6
Technical Specifications:
| Height | 41 mm |
| Height (inches) | 1.614 inch |
| Length | 52 mm |
| Length (inches) | 2.047 inch |
| Net weight | 34.8 g |
| Operating temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Approval conditions | DNV UL cULus |
| Certificate no. cable gland (cULus) | E-199260 – BS 17 |
| Certificate no. cable gland (UL) | E-199260 – BS 17 |
| AF size | 42 mm |
| AF size 1 | 42 mm |
| Cable glands | PG |
| External thread | PG 29 |
| Halogen | Yes |
| Length of thread | 11 mm |
| Material | Polyamide 6 |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Outer cable diameter, max. | 25 mm |
| Outer cable diameter, min. | 18 mm |
| Pitch of thread | 1.59 mm |
| Protection class (UL) | Type 4X |
| Protection degree | IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Protection degree with GWDR | IP54 IP66 IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Seal insert | CR |
| Silicone | No |
| Tightening torque | 9 Nm |
| Torque for cap nut, max. | 10.5 Nm |
| Torque for cap nut, min. | 9.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, max. | 9.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 8.5 Nm |
| Torque for lock nut, max. | 9.5 Nm |
| Torque for lock nut, min. | 8.5 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.