E1XZ (Klippon double seal SWB/STA armored Ex e/d cable gland), Cable glands, straight, 1 1/2″ NPT, 18.4 mm, Braided armouring, Metal foil armouring, 1.6 – 2 mm, OD min. 30.5 – OD max. 40.5 mm, ID min. 25.50 – ID max. 32.20 mm, Brass, nickel-plated
Technical Specifications:
| Height | 77.5 mm |
| Height (inches) | 3.051 inch |
| Width | 60.5 mm |
| Width (inches) | 2.382 inch |
| Length | 93.5 mm |
| Length (inches) | 3.681 inch |
| Net weight | 685 g |
| Operating temperature | -50 °C…120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 0d756fc1-6076-45f4-ae6d-db4288d0aefd |
| Certificate No. (IECEX) | IECEXTPS16.0004X |
| Certificate no. cable gland (ATEX) | TÜV IT 16ATEX 059X |
| Certificate no. cable gland (CCC) | 2020322313000069 |
| Certificate no. cable gland (IECEx) | IECEx TPS 16.0004X |
| Identification | II 2G 1D Ex db IIC Gb Ex eb IIC Gb Ex ta IIIC Da |
| AF size 1 | 55 mm |
| AF size 2 | 55 mm |
| Armour, max. | 2 mm |
| Armour, min. | 1.6 mm |
| Cable glands | NPT 1-1/2″ |
| Explosion protection type | Ex d – flameproof Ex e – increased safety |
| External thread | 1 1/2″ NPT |
| Halogen | No |
| Inner cable diameter, max. | 32.2 mm |
| Inner cable diameter, min. | 25.5 mm |
| Installation guidelines | See assembly instructions |
| Length of thread | 18.4 mm |
| Material | Brass, nickel-plated |
| Number of wires | 1 |
| O-Ring | Silicone |
| Operating temperature range, max. | 120 °C |
| Operating temperature range, min. | -50 °C |
| Outer cable diameter, max. | 40.5 mm |
| Outer cable diameter, min. | 30.5 mm |
| Pitch of thread | 2.21 mm |
| Protection degree | IP66 IP68 |
| Seal insert | Silicone |
| Sealing | Silicone |
| Silicone | Yes |
| Standards | EN 60079-0 EN 60079-1 IEC 60079-1 IEC 60079-31 IEC 60079-7 EN 60079-31 EN 60079-7 GB 12476.1 GB 12476.5 GB 3836.1 GB 3836.2 GB 3836.3 IEC 60079-0 |
| Tightening torque | 80 Nm |
| Type of armouring | Braided armouring Metal foil armouring |
| Type of armouring, short term | SWB STA |





Reviews
There are no reviews yet.