GWDR NP (flat gasket – neoprene), Sealing ring, M 50, Neoprene
Technical Specifications:
| Height | 2 mm |
| Height (inches) | 0.079 inch |
| Net weight | 2.98 g |
| Operating temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable glands | M 50 |
| Diameter of sealing ring | 63 mm |
| External thread | M 50 |
| Halogen | Yes |
| Inside diameter D2 | 50 mm |
| Internal thread | M 50 |
| Material | Neoprene |
| Number of wires | 1 |
| O.D. | 63 mm |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Sealing | Neoprene |
| Silicone | No |
| Thickness | 1.5 mm |





Reviews
There are no reviews yet.