Frame, Cabtite (cable entry system), Polyamide, glass fibre-reinforced, Deep black, Height: 70 mm, Width: 81 mm, Depth: 19.6 mm, -40 °C…120 °C, IP66
Technical Specifications:
| Depth | 19.6 mm |
| Depth (inches) | 0.772 inch |
| Height | 70 mm |
| Height (inches) | 2.756 inch |
| Width | 81 mm |
| Width (inches) | 3.189 inch |
| Net weight | 94 g |
| Operating temperature | -40 °C…120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Halogen | No halogen-free |
| Material | Polyamide, glass fibre-reinforced |
| Opening length | 113.5 mm |
| Opening width | 36 mm |
| Protection class (UL) | Type 12 Type 4X |
| Protection degree | IP66 |
| Sealing | TPE |
| Sealing element | 2 large sealing elements and 4 small sealing elements or 1 large sealing element and 6 small sealing elements or 10 small sealing elements |
| Silicone | No |
| Tightening torque | 3 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-0 |





Reviews
There are no reviews yet.