Locking frame, Cabtite (cable entry system), Polyamide, glass fibre-reinforced, Deep black, Height: 68.8 mm, Width: 152 mm, Depth: 11.3 mm, -40 °C…120 °C, IP66
Technical Specifications:
| Depth | 11.3 mm |
| Depth (inches) | 0.445 inch |
| Height | 68.8 mm |
| Height (inches) | 2.709 inch |
| Height of lowest version | 11.3 mm |
| Width | 152 mm |
| Width (inches) | 5.984 inch |
| Diameter | 5.5 mm |
| Mounting dimension – height | 130 mm |
| Mounting dimension – width | 32 mm |
| Net weight | 37.1 g |
| Operating temperature | -40 °C…120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Halogen | No |
| Material | Polyamide, glass fibre-reinforced |
| Opening length | 107.5 mm |
| Opening width | 40 mm |
| Protection degree | IP66 |
| Silicone | No |
| Tightening torque | 3 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-0 |





Reviews
There are no reviews yet.