Socket (terminal), Plug-in depth: 11.1 mm, Depth: 39.8 mm
Technical Specifications:
| Depth | 39.8 mm |
| Depth (inches) | 1.567 inch |
| Height | 36.8 mm |
| Height (inches) | 1.449 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Diameter | 6 mm |
| Net weight | 4.931 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | dce63e23-eea1-4eaa-9071-1c98fc8fa2ea |
| Material | Polyamide 66 |
| Colour | red |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Version | For the terminals |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of mounting | when screwed in |
| Diameter | 6 mm |
| Plug-in depth | 11.1 mm |
| Installation advice | Direct mounting |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Product images | |





Reviews
There are no reviews yet.