Heavy duty connector assemblies, Pin, Helukabel JZ-500 10G2.5 or similar, Shielded: No, Number of poles: 8
Technical Specifications:
| Net weight | 446.345 g |
| Limit temperature | -40 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 6,6′-di-tert-butyl-2,2′-methylenedi-p-cresol 119-47-1 |
| SCIP | 1344e4a2-b558-4ad0-95d1-5c6df3fdd75e |
| Number of poles | 8 |
| Pin arrangement | 1:1, numbered cores |
| Protection degree | IP65 |
| Rated voltage | 500 V |
| Connector | Connector description: Connector 1 Housing main material: Plastic Series: HQ Size: HQ Type: Male Individual components connector: 1003090000, 1919970000, 1200800000, 1016080000 |
| Bending radius, min., moving | 7.5 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 4 x cable diameter |
| Cable length | 1 m |
| Core cross-section | 2.5 mm² |
| Halogen | Yes |
| Insulation | PVC |
| Line type | Helukabel JZ-500 10G2.5 or similar |
| Number of wires | 10 |
| Outside diameter | 14.8 mm |
| Sheath material | PVC |
| Sheathing colour | grey |
| Shielded | No |
| Temperature range, moving, max. | 80 °C |
| Temperature range, moving, min. | -15 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 80 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 |





Reviews
There are no reviews yet.