Heavy duty connector assemblies, Pin, Socket connector, Helukabel JZ-600 7G4 or similar, Shielded: No, Number of poles: 6
Technical Specifications:
| Net weight | 1,096.64 g |
| Limit temperature | -40 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6bI, 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | ef244396-ddde-4d05-9b64-973eef6c7a15 |
| Number of poles | 6 |
| Pin arrangement | 1:1, numbered cores |
| Protection degree | IP65 |
| Rated voltage | 400 V |
| Connector | Connector description: Connector 1 Cable entry: angled Housing main material: Diecast aluminium Number of poles: 6 Series: HSB Size: 6 Type: Pin Individual components connector: 1788180000, 1498700000, 9019190000, 1193600000 Connector description: Connector 2 Cable entry: angled Housing main material: Diecast aluminium Number of poles: 6 Series: HSB Size: 6 Type: Female Individual components connector: 1788180000, 1498900000, 9019190000, 1193600000 |
| Bending radius, min., moving | 7.5 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 4 x cable diameter |
| Cable length | 1 m |
| Core cross-section | 4 mm² |
| Halogen | Yes |
| Insulation | PVC |
| Line type | Helukabel JZ-600 7G4 or similar |
| Number of wires | 7 |
| Outside diameter | 15.8 mm |
| Sheath material | PVC |
| Sheathing colour | black |
| Shielded | No |
| Temperature range, moving, max. | 80 °C |
| Temperature range, moving, min. | -15 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 80 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 |





Reviews
There are no reviews yet.