Multi-tier modular terminal, Screw connection, Miscellaneous, 25 mm², Number of connections: 26, Number of levels: 1, TS 35, V-0
Technical Specifications:
| Depth | 68 mm |
| Depth (inches) | 2.677 inch |
| Height | 96.2 mm |
| Height (inches) | 3.787 inch |
| Width | 174.7 mm |
| Width (inches) | 6.878 inch |
| Net weight | 971 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| Material | Wemid |
| Colour | Miscellaneous |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| End cover plate required | No |
| Number of levels | 1 |
| Rail | TS 35 |
| N-function | Yes |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | TS 35 |
| Open sides | closed |
| Type of mounting | Direct mounting TS 35 |
| Blade size | Gr. PZ2 |
| Clamping range, max. | 25 mm² |
| Clamping range, min. | 1.5 mm² |
| Clamping screw | M 6 |
| Connection direction | on side |
| Number of connections | 26 |
| Stripping length | 19 mm |
| Type of connection | Screw connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 4 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 16 |
| Installation advice | TS 35 |
| Rail | TS 35 |
| Standards | IEC 60947-7-1 IEC 61643-11 EN 61643-11 UL 1449 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 4 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 16 |
| Rated cross-section | 25 mm² |
| Rated current | 152 A |
| Current at maximum wires | 152 A |
| Standards | IEC 60947-7-1 IEC 61643-11 EN 61643-11 UL 1449 |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |





Reviews
There are no reviews yet.