Miniature fuse, medium time-lag, 0.25 A, G-Si. 5 x 25
Technical Specifications:
| Depth | 5 mm |
| Depth (inches) | 0.197 inch |
| Height | 25 mm |
| Height (inches) | 0.984 inch |
| Width | 5 mm |
| Width (inches) | 0.197 inch |
| Net weight | 0.968 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | Light Grey |
| Version | Fuse accessories |
| Cartridge fuse | G-Si. 5 x 25 |
| Characteristics | medium time-lag |
| Colour | Light Grey |
| Colour of the indicator | yellow |
| Current | 0.25 A |
| Melting integral | 0.22 A²s |
| Optical function display | Yes |
| Power output (@ 1.5 In) | 0.2 W |
| Rated breaking capacity | 80 A |
| Version | Fuse accessories |
| Voltage drop | 375 mV |
| Rated voltage | 250 V |
| Rated current | 0.25 A |





Reviews
There are no reviews yet.