Miniature fuse, quick-acting, 2 A, G-Si. 6.3 x 32
Technical Specifications:
| Depth | 6.3 mm |
| Depth (inches) | 0.248 inch |
| Height | 32 mm |
| Height (inches) | 1.26 inch |
| Width | 6.3 mm |
| Width (inches) | 0.248 inch |
| Net weight | 2.112 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | Light Grey |
| Version | Fuse accessories |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of mounting | Plugged |
| Cartridge fuse | G-Si. 6.3 x 32 |
| Characteristics | quick-acting |
| Colour | Light Grey |
| Current | 2 A |
| Melting integral | 2.5 A²s |
| Optical function display | No |
| Power output (@ 1.5 In) | 1.6 W |
| Rated breaking capacity | 50 kA |
| Version | Fuse accessories |
| Voltage drop | 280 mV |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rated voltage | 500 V |
| Rated current | 2 A |





Reviews
There are no reviews yet.