FieldPower® power distribution box, DC, IP65, in complete state, glass-fibre reinforced polycarbonate, Insulation displacement connection (IDC), PUSH IN, Fuse
Technical Specifications:
| Depth | 86 mm |
| Depth (inches) | 3.386 inch |
| Width | 104 mm |
| Width (inches) | 4.094 inch |
| Net weight | 700 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7cI |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 5f19cd84-8946-4797-9386-3ac323b95c10 |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Connection data – plug-in connector | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 3.0 x 0.5 mm Stripping length: 12 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 4 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 4 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 4 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 4 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 4 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 4 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 4 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 4 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 4 mm² |
| Insulating material | Polycarbonate |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 in complete state |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Torque for lid screws | 2 Nm |
| Lid attachment | TX20 screws |
| Type of mounting | Screw mounting Fixing lugs |
| Installation advice | Lid screws included |
| Function | Fuse |
| Can be coded | Yes Coded on PE |
| Voltage type | DC |
| Number of poles | 5 |
| Number of connections / pole | 1 |
| Wire connection method | Insulation displacement connection (IDC) PUSH IN |
| Cartridge fuse | 6.3 x 32 mm (1/4 x 1 1/4″) |
| Conductor outlet direction | 90° |
| Failure indicator | Red LED |
| Fuse holder (cartridge holder) | Pivoting |
| Rated data acc. to IEC for contact element | Voltage type: DC Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2 Rated voltage: 800 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 41 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to IEC for fuse plug | Voltage type: DC Standard: IEC 61984, IEC 60947-7-3 Rated voltage: 36 V Rated impulse withstand voltage: 6 kV Rated current: 12 A |
| Rated data acc. to UL for contact element | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 10 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 14 Rated voltage: 600 V Rated current: 30 A |
| Rated data acc. to UL for fuse plug | Rated voltage: 600 V Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 16 Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 12 Standard: UL 1059 Rated current: 20 A |
| Standards | not UL approved |





Reviews
There are no reviews yet.