D-SERIES DRM, Relay module, Number of contacts: 2, CO contact AgNi flash gold-plated, Rated control voltage: 230 V AC, Continuous current: 10 A, PUSH IN, Test button available: Yes
Technical Specifications:
| Depth | 82.3 mm |
| Depth (inches) | 3.24 inch |
| Height | 101.8 mm |
| Height (inches) | 4.008 inch |
| Width | 30.6 mm |
| Width (inches) | 1.205 inch |
| Net weight | 97.5 g |
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| Humidity | 35…85 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated control voltage | 230 V AC |
| Rated current AC | 6.1 mA (50 Hz) 5.2 mA (60 Hz) |
| Power rating | 1.0…1.2VA (60HZ) |
| Coil resistance | 16000 Ω ± 10 % |
| Status indicator | red LED |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 10 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Min. switching power | 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 20 A / 50 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 2500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 240 W @ 24 V |
| Switch-on delay | <20 ms |
| Switch-off delay | <20 ms |
| Contact type | 2 CO contact (AgNi flash gold-plated) |
| Mechanical service life | 20 x 106 switching cycles |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | Yes |
| Version of test button | Lockable test button Momentary test button |
| Mechanical switch position indicator | Yes |
| Colour | black |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-2 Component: Pusher UL94 flammability rating: HB Component: Mounting foot UL94 flammability rating: HB Component: Retaining clip UL94 flammability rating: HB Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 Component: Relay status indicator UL94 flammability rating: HB Component: Relay test button UL94 flammability rating: HB |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | C |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 5.5 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 1.8 kVeff /1 min. |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 1 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of open contact | 1 kVeff / 1 min |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate no. (cURus) relay | E312083 |
| Certificate no. (cURus) base | E355547 |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Stripping length, rated connection | 10 mm |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.14 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.14 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.14 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.14 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.14 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Blade size | 0.4 x 2.5 mm |





Reviews
There are no reviews yet.