D-SERIES DRM, Relay module, Number of contacts: 2, CO contact AgNi flash gold-plated, Rated control voltage: 220 V DC, Continuous current: 10 A, Screw connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 66.8 mm |
| Depth (inches) | 2.63 inch |
| Height | 79.9 mm |
| Height (inches) | 3.146 inch |
| Width | 27.2 mm |
| Width (inches) | 1.071 inch |
| Net weight | 80.608 g |
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Operating temperature | -40 °C…60 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 611f3393-31e7-4ef5-8360-95619a629f27 |
| Rated control voltage | 220 V DC |
| Rated current DC | 5.2 mA |
| Power rating | 1.2 W |
| Coil resistance | 44000 Ω ± 10 % |
| Status indicator | Green LED |
| Protective circuit | Free-wheeling diode |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 10 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Min. switching power | 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 20 A / 50 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 2500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 240 W @ 24 V |
| Switch-on delay | <20 ms |
| Switch-off delay | <20 ms |
| Contact type | 2 CO contact (AgNi flash gold-plated) |
| Mechanical service life | 20 x 106 switching cycles |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | Yes |
| Colour | black |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-2 Component: Mounting foot UL94 flammability rating: HB Component: Retaining clip UL94 flammability rating: HB Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 Component: Relay status indicator UL94 flammability rating: HB Component: Relay test button UL94 flammability rating: HB |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | C |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 5.5 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 1.8 kVeff /1 min. |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 1 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of open contact | 1 kVeff / 1 min |
| Impulse withstand voltage | 4.8 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate no. (cURus) relay | E312083 |
| Certificate no. (cURus) base | E312083 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.7 Nm |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, two clampable wires, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, two clampable wires, max. | 1 mm² |
| Blade size | size PH1 |





Reviews
There are no reviews yet.