RIDERSERIES RCM, Relay, Number of contacts: 4, CO contact AgNi, Rated control voltage: 230 V AC, Continuous current: 6 A, Plug-in connection, Test button available: Yes
Technical Specifications:
| Depth | 29 mm |
| Depth (inches) | 1.142 inch |
| Height | 28 mm |
| Height (inches) | 1.102 inch |
| Width | 22.5 mm |
| Width (inches) | 0.886 inch |
| Net weight | 28.5 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 40 °C / 93 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Rated control voltage | 230 V AC |
| Rated current AC | 4.4 mA |
| Power rating | 1012 mVA |
| Coil resistance | 19465 Ω ± 15 % |
| Status indicator | red LED |
| Rated switching voltage | 240 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Min. switching power | 1 mA @ 24 V 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 12 A / 20 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 144 W @ 24 V |
| Switch-on delay | ≤ 15 ms |
| Switch-off delay | ≤ 10 ms |
| Contact type | 4 CO contact (AgNi) |
| Mechanical service life | AC coil 20 x 106 switching cycles DC coil 30 x 106 switching cycles |
| Test button available | Yes |
| Version of test button | Lockable test button Momentary test button |
| Mechanical switch position indicator | Yes |
| Colour | Transparent |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | IIIa |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 4 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of open contact | 1.2 kVeff /1 min. |
| Impulse withstand voltage | 5 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (CSA) | 249409-2426937 |
| Certificate No. (VDE) | 40011762 |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Wire connection method | Plug-in connection |





Reviews
There are no reviews yet.